Vdes dy vjeçarja që u helmua në hotelin ku kaloi pushimet, këtë vend e kanë vizituar shumë kosovarë

Një vajzë dy vjeçare ka ndërruar jetë dy ditë pasi i përfundoi pushimet me familjen e saj.

Allie Birchal u helmua dhe fitoi Esheria Coli, pas qëndrimit në “Crystal Sunset Luxury Resort and Spa ”, në Turqi.

 Little Allie Birchall, pictured with her mum Katie, died after contracting E.coli poisoning on holiday

Me tu kthyer në Britani, ajo u dërgua menjëherë në spital, por që kishte dhimbje të mëdha dhe vdiq më 3 gusht vetëm tre javë para ditëlindjes së saj të tretë, dhe më pak se dy javë pasi u kthye në shtëpi nga pushimet.

 Allie's family say they saw faeces left in the swimming pool at the four-star hotel

Nëna e saj, Katie Dawson, tregoi se si të gjithë anëtarët e familjes vuanin nga simptomat e stomakut, përfshirë ngërçe në stomak dhe diarre pasi fluturuan jashtë për qëndrimin e tyre 10-ditor në 12 korrik, shkruan  The Sun.

 The tragic toddler was rushed to hospital and died after an MRI scan found she'd suffered brain damage

Katie tha se ata kishin shqetësime serioze për qëndrimin e tyre në vendpushimin pranë Antalisë, të cilin ata e rezervuan përmes operatorit të pushimeve Jet2.

“Ushqimi ndonjëherë lihej i pambuluar dhe herë pas here shërbehej i vakët, dhe kishte zogj që fluturonin herë pas here rreth ushqimit. Ne pamë copa dytësire në pishinë dhe unë fola me pushuesit e tjerë që pane poashtu jashtëqitje në pishinë në më shumë se një rast, dhe stafi thjesht i pastroi jashtë pa e mbyllur pishinën ose duke i dhënë një pastrim të plotë”, ka theksuar ajo.

“Muret në tualetet e fëmijëve ishin gjithashtu të lëmuar me feçe. Ishte e pështirë.”

Por Allie nuk filloi të sëmuret deri pesë ditë pasi u kthye në shtëpinë e tyre në Atherton, Manchester Greater, kur ajo filloi të vuante nga dhimbje barku, diarre, humbje e oreksit dhe letargji.

Allie ishte kontraktuar me Shiga-Toxin duke prodhuar Esheria Coli (STEC), e cila më vonë çoi në zhvillimin e Sindromës Uraemike Haemolitike vdekjeprurëse (HUS) – një ndërlikim kërcënues për jetën në lidhje me helmimin.

HUS është një gjendje serioze dhe potencialisht fatale që prek gjakun dhe enët e gjakut, duke rezultuar në shkatërrimin e trombociteve të gjakut. Mund të shkaktojë gjithashtu dështim të veshkave dhe dëmtim të trurit.

Allie u transferua në Manchester Royal Infirmary dhe u fut në një gjendje kome të induksionuar në 1 gusht.