Shimpanzeja që jetonte si njeri

Një çift dha kujdesin maksimal për një shimpanze duke harruar faktin që ai ishte një kafshë.

 

Që nga mosha e vogël një shimpanze ishte marrë nga një çift që të përkujdesen për të. Ai kur ishte i vogël njihej si qesharak, inteligjent dhe shumë i dashur.

Me kalimin e viteve sjellja e tij ndryshoi, kur ai u bë i paaftë që të kontrollojë durimin e tij duke sulmuar një grua.

Si ndodhi ngjarja?

Shimpanzeja e quajtur Travis lindi në tetor të vitit 1995, në një vend i quajtur Kompleksi Mike dhe Connie Braun Casey në Misuri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai u birësua nga Sandra dhe Jerome Herold kur ishte vetëm tre ditë dhe shpejt u bë një pjesë e pazëvendësueshme e familjes që nga ajo kohë.

Çifti e trajtonte atë si një fëmijë, duke i mësuar atij si të ngiste biçikletën dhe si të luaj më fëmijët e tjerë. Një nga fqinjët e Sandrës e përshkroi Travisin si shumë të gjallë, duke shijuar lojërat me fëmijët në oborr.

Pronaria e tij Sandra pohoi se ai posedonte një sens humori të butë. Ajo e mësoi atë si të lajë dhëmbët dhe si të vishej çdo ditë.

Kishte madje thashetheme që ai rrëmbente çelësat e makinës dhe u hodh në sediljen e përparme për të vozitur.

Natyra e tij e kujdesshme mund të shihej sidomos kur mbërriti nipi i Sandrës, Tyler, me dëshmitë që thoshin se shimpanzeja luante me të, e puthte dhe e vendosi në prehër.

Pretendohet se të huajt madje i besuan atij me foshnjat e tyre.

Një natë, Jerome po pinte një gotë verë të kuqe dhe kurioziteti i Travisit e shtyu të merrte gllënjkën e tij të parë dhe që prej asaj kohe, filloi një ritual i çuditshëm “babai dhe djali” që ndau një gotë të natës me verë të kuqe.

Por ngadalë, Travis ishte pjekur në adoleshencë, e cila erdhi me ndryshime të caktuara hormonale.

Kur Jerome ishte në spital, Travis u hutua nga mungesa e tij e papritur dhe madje kur Sandra u përpoq ta vinte Travisin në telefon për të biseduar me të, Travis u zemërua.

Ai filloi të tronditej për orë të tëra, shpesh duke ngritur fotografi të Jeronit nga muri, duke i puthur ato dhe duke i mbajtur në gjoks.

Në 2004, Sandra u trondit nga një tragjedi e dyfishtë pasi Jerome ndërroi jetë nga kanceri dhe fëmija i saj vdiq në një aksident me makinë.

Ishte kohë që Sandra u lidh edhe më shumë në mënyrë të dëshpëruar me Travis, duke u bërë si një djalë për të.

Në vitet që pasuan, Sandra dhe Travis u bënë gjithnjë e më tërheqëse, duke qëndruar shpesh në shtëpi vetëm me njëri-tjetrin.

Deri në vitin 2009, Travis kishte mbushur 14 vjeç dhe ishte në mbipeshë.

Fytyra e tij ishte e rrudhur dhe ai kaloi pjesën më të madhe të ditëve të tij duke ngrënë, duke parë TV, duke luajtur në kompjuter dhe duke ecur nëpër shtëpi.

Një pasdite në shkurt, Sandra u shqetësua nga sjellja e çuditshme e Travis. Ai nuk pranoi të shikojë TV, nuk donte të ngjyroste dhe të kap çelësat nga tavolina për të hyrë në kopsht, transmeton lajmi.net.

Sandra e shqetësuar vendosi të fusë ilaçet kundër ankthit në një filxhan çaji të pasdites së Travis për ta qetësuar atë.

Pasi Travis arriti të shpëtonte nga shtëpia, shoqja e Sandrës, Charla Nash mbërriti në skenë në përpjekje për të ndihmuar që të kthehej Travis brenda shtëpive.

Papritur, nisi një sulm të qëndrueshëm dhe brutal ndaj saj. Në vetëm disa minuta, Travis kishte shqyer fytyrën dhe duart, duke e lënë atë plotësisht të verbër.

Sandra e tmerruar u përpoq në mënyrë të dëshpëruar për të ndaluar sulmin, duke e goditur me lopatë dhe me thikë.

Policia arriti një kohë të shkurtër më vonë dhe e qëlloi pasi ai u përpoq të sulmonte një prej oficerëve. Ai u tërhoq përsëri në shtëpi dhe trupi i tij i pajetë u gjet pranë kafazit të tij.

Ishte fund tragjik dhe i përgjakshëm për një shimpanze, pronarët e së cilit me fat të keq kishin harruar faktin që ai ishte një kafshë.