Historia e adoleshentit që për pak sa nuk vdiq nga cigarja elektronike

Një adoleshentë isht pranë vdekjes pasi që cigarja elektronike i ka shkaktuar një reaksion në mëlçi.

Ewan Fisher iu vendos nje mëlçi artificial për ta mbajtur atë të gjallë pasi që mëlçia e tij dështoi dhe nuk mund të merrte frymë.

Ewan ka folur për “BBC” duke thënë që cigarja elektronike për pak sa nuk e shkatërroi, duke japur një mesazh për të rinjtë dhe në përgjithësi të tjerve që mos ta konsumojnë këtë lloj cigareje.

Doktorët thanë se cigaret elektronike nuk janë të sigurta, edhe pse ekspertët e shëndetësisë së trupit thanë se janë më të sigurta sesa cigaret normale.

Ewan kishte filluar të pinte këtë cigare në 2017 kur ishte vetëm 16 vjeç, pasi që dëshironte të hiqte dorë nga cigarja për shkak se ushtrone boks.

Ndërsa në maj të atij viti frymëmarrja e tij filloi të përkeqësohej. Deri kur ai erdhi në gjendje për tu dërguar në spital pasi që melçia e tij dështoi totalisht.

“Mendova që do të vdes”-tha Ewan. Sot Ewan 19 vjeç, është në proces të përmirësimit të mëlçisë.

“Ende nuk jam përmirësuar totalisht do të thoja 75-80%, jam duke u ndjer më i fortë”- tha Ewan.