10 fakte shumë interesante për ushqimin, që me siguri nuk i kishit ditur

Ushqimet që hamë çdo ditë shpesh mund të fshehin mistere që shumë pak njerëz i dinë. Këto janë disa nga gjërat e çuditshme dhe të pabesueshme për ushqimet:

Specat e kuq

Ngjyra e specit të kuq nuk ka të bëjë fare me shijen. Duhet t’i vini vëmendjen madhësisë, sa më i vogël, aq më djegës.

Bananet

Duket e çuditshme, por mushkonjat janë më shumë të fiksuara me njerëzit që kohët e fundit kanë ngrënë banane.

Avokadot

Avokadot janë fruta të paparashikueshme.

Edhe diçka tjetër për avokadot

Mos i jepni kurrë një zogu të hajë avokado. Është helmuese për ta.

Graviteti

Graviteti është shumë i habitshëm kur doni të hidhni ujë në një gotë. Nuk ka zgjidhje për këtë.

Uji në shishe

Në të gjitha këto shishe uji është pak i ndryshëm. Kurrë nuk do të gjeni dy burime uji që janë të njëjta.

Ushqimi i ngjyrosur

Ushqimet e ngjyrosura i bëjnë fëmijët hiperaktivë, sidomos nëse është ushqim i ngjyrosur i kuq ose i verdhë.

Kafeja

Kokrrat e kafesë nuk janë aktualisht kokrra të quajtura beans, por kokrra të quajtura berries.

Çaji

Ju kurrë nuk duhet të pini çaj që nuk është bërë në moment. Japonezët kanë një shprehje “Çaji i djeshëm helmon më keq se gjarpri.” Çaji i ftohtë irriton muret e stomakut aq shumë saqë kinezët e quajnë helm.

Mjalti

Mjalti është i pavdekshëm. Kavanozi më i vjetër me mjaltë i cili është akoma i ngrënshëm është zbuluar në 1922 nga Horward Carteri në varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun. Mjalti është testuar dhe është provuar se mund të konsumohet akoma.

Djathi kamember

Ky lloj djathi duhet të konsumohet para afatit sa më shumë të jetë e mundur. kurrë pas tij.

Vezët

Nëse vendosni vezën në një gotë me ujë dhe ajo del në sipërfaqe, ajo nuk mund të konsumohet më. Kjo ndodh sepse gazrat e akumuluara brenda vezës teksa ajo vjetërohet e bëjnë të dali, në sipërfaqe.

Lakra turshi

Lakra turshi ju bën të humbni peshë sepse thartësia e saj e bën trupin tuaj më efektivë në përpunimin e yndyrnave.

Çokollata

Nëse hani një copë të vogël të çokollatës së zezë përpara ushqimit, do të rrisë glukozën në gjak. Edhe nëse jeni të uritur do t’ju ndalojë të hani shumë.

Sekreti më i mirë i ushqimit

Ushqimi është më i shijshëm gjatë natës.