​Vanessa, zezakja e parë Miss America

Vanessa Williams u kurorëzua në Miss America më 17 shtator të vitit 1983, duke u bërë gruaja e parë afrikano-amerikane që fitoi titullin.

Vanessa ka lindur më 18 mars 1963 dhe është një aktore amerikane, këngëtare dhe dizajnere e modës.

Disa javë para fundit të mbretërimit të saj, megjithatë, u shfaq një skandal kur revista Penthouse bleu dhe botoi fotografi lakuriq të zhveshura Williams.

Williams u detyrua të heqë dorë nga titulli i saj, dhe u pasua nga i dyti, Miss New Jersey 1983, Suzette Charles.

Tridhjetë e dy vjet më vonë, në shtator të vitit 2015, Williams shërbeu si kryetar i garës për Miss America 2016. Në fillim të ngjarjes, organizatorët e Miss Amerikës, kërkuan falje publike për Williams për ngjarjet e vitit 1984. Ajo ka fituar edhe shumë çmime të tjera bukurie.