Receta e ditës në 2 minuta – Patëllxhan me gjizë

Një recetë jashtzakonisht e shijshme dhe e shëndetshme!

Një nga recetat më të thjeshta dhe të shëndetshme për familjen tuaj është patëllxhani i mbushur me gjizë, shkruan “Living”.

Më poshtë keni përbërësit dhe përgaditjen e kësaj pjate të mrekullueshme.

Përbërësit:

4 patëllxhanë

1 vezë

Majdanoz

200 g gjizë

Kripë

Piper

Pastrojmë bishtat dhe presim pjesë lart te patëllxhanët, i gërryejmë pjesën brenda në formë varke.

Në tas rrahim vezën me gjizën, majdanozin, kripë dhe piper, shtojmë tulin e patëllxhanit.

Vendosim patëllxhanët në tavë të lyer me vaj ulliri, I mbushim dhe i shtojmë pak vaj sipër.

I pjekim në furrë të para ngrohur me 180 gradë për 50 minuta.