Parandaloni prishjen e dhëmbëve me këto zakone

Ne kemi vetëm një palë dhëmbë, kështu që duhet të kujdesemi mirë.

Dentistët kanë zbuluar shumë mënyra të thjeshta që mund të përmirësojnë shumë dhëmbët tuaj, madje edhe parandalimin e prishjes së tyre.

Diçka e thjeshtë si ndryshimi i dietës tuaj mund të ndryshojë një botë të tërë.Ne kemi grumbulluar këshilla që mund të shpëtojnë nga dëmtimi i dhëmbëve tuaj të bardhë!

Provoni vajin

Përdorimi i vajit, është një teknikë pastrimi që parandalon zhvillimin e dëmtimit të dhëmbëve ose kariesit duke larguar bakteret. Zgjidhni një vaj që ka veti antiseptike dhe antibakteriale, si vaji i susamit ose vaji i kokosit dhe përdoreni atë si një gargarë për deri në 20 minuta. Pasi ta bëni këtë, shpërlajeni gojën me ujë.

Mos e teproni me sheqerin

Shumë sheqer mund të na i shkatërrojë dhëmbët. Dhe nuk është vetëm sheqeri që ndodhet në ëmbëlsira ose karamele; këtu përfshihet edhe sheqeri i gjetur në bukë, fasule, fruta dhe patate.

Për shkak të kësaj, përpiquni të shmangni tejkalimin e konsumimit të ushqimeve me sheqer. Nëse e kënaqni veten rregullisht me pije të gazuara ose çamçakëza, provoni alternativat e tyre pa sheqer.

Lani dhëmbët tuaj dy herë në ditë

Ju mund të dëshironi të lani dhëmbët herët në mëngjes si pjesë e rutinë tuaj të mëngjesit, por kjo mund të mos jetë e mjaftueshme.

Larja e dhëmbëve në darkë është gjithashtu e rëndësishme, pasi parandalon krijimin e pllakave dhe baktereve që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve dhe sëmundje periodontale.

Lani gjuhën tuaj

Dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve nuk janë të vetmit që mund të mbajnë baktere, edhe gjuha juaj mundet. Është e rëndësishme të pastroni gjuhën dhe mund të investoni edhe në një kruajtës të mirë për gjuhën.