Nga çaji i zi deri tek jogurti, këto janë ushqimet që parandalojnë gripin

Ndonëse nuk ka ndonjë mënyrë për t’i shpëtuar gripit gjatë dimrit, mbajtja nën kontroll e vakteve dhe mënyra e të ushqyerit mund disi ta kontrollojnë.

Këto janë disa prej tyre:

Çaj i zi

Çaji i zi i përgatitur me xhenxhefil, limon ose erëza të tjera ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj kundër të ftohtit dhe gripit. Një hulumtim në Universitetin e Harvardit gjithashtu tregoi se njerëzit që pinin pesë gota çaj të zi në ditë për 2 javë kishin përmirësuar sistemin imunitar të qelizave T për të nxjerrë 10 herë më shumë interferonin e virusit të ftohtë dhe të gripit.

Kos, dhallë

Hulumtuesit kanë gjetur se kosi përmban një baktere të quajtur “Lactobacillus” që zvogëlon ndjeshmërinë e kapjes së ftohtë.

Perime

Perimet si spinaqi, brokoli, kale, lakra janë një burim i pasur i vitaminave si A, C dhe E. Këto perime sezonale freskëta rrisin imunitetin dhe mbrojnë trupin tuaj nga gripi dhe gripit.


Hudhra
 

Përveç shtimit të aromës në ushqimin tuaj, hudhra siguron trupin tuaj disa përfitime shëndetësore. Hanitre deri katër thelbinjë hudhër të papërpunuar çdo mëngjes rrit imunitetin dhe ndihmon në mbajtjen larg të infeksioneve virale në gji. Është gjithashtu një agjent shumë efikas anit-bakterial, anti-fungale dhe anti-virale që parandalon infeksionet mikrobike në trup.

Portokall dhe limon

Frutat sezonale si portokall, kiwi, limon, domate e të tjera janë një burim i pasur i vitaminës C dhe antioksidantë. Ato ndihmojnë në ndërtimin e rritjes së imunitetit në trup duke ju mbajtur të sigurt nga gripi sezonal dhe infeksionet virale.