Mrekullitë e Avokados për shëndetin tuaj!

Avokado është një nga ushqimet më të shijshme dhe të kënaqshme në planet – dhe është gjithashtu një super ushqim i fuqisë.

Këta xhevahirë të ëmbël, të cilat janë teknikisht fruta, megjithëse kategorizohen si yndyra “të mira”, janë të mbushura me anti-plakje, antioksidantë që luftojnë sëmundjet dhe gati 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Një studim i këtij viti zbuloi se ngrënësit e rregullt të avokados kanë më shumë fibra, vitamina E dhe K, magnez dhe kalium – gjë që është goxha mbresëlënëse!

Nxisin ngopjen!

Ushqimi i yndyrave të mira ndihmon për të ngadalësuar zbrazjen e stomakut, gjë që ju mban më gjatëtë ngopur dhe vonon kthimin e urisë. Avokadot, të cilat ofrojnë rreth 22 gram yndyrë (kryesisht si acide yndyrore të shëndetshme të zemrës, apo MUFAs), me siguri i përshtatet faturës. Shtimi i gjysmës së një avokado në ushqim rezultoi në një nxitje të konsiderueshme në ngërshtësinë e vetë-raportuar dhe një dëshirë të reduktuar për të ngrënë deri në pesë orë.

MUFAs në avovako zvogëlojnë kolesterolin “e keq” LDL, dhe nivele “të mira” HDL-një efekt të dyfishtë që ndihmon për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës, vrasësi # 1 i burrave dhe grave.

Ndihmon në zgjuarsinë!

Avokadot janë të mbushur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë E natyrore, të cilat janë të dyja të mëdha për trurin tuaj. Për shembull, ato përmirësojnë furnizimin me gjak në lëvoren tuaj parafrontale, e cila është pjesë e trurit tuaj përgjegjës për planifikimin, vendimmarrjen dhe të menduarit kritik.

Mund të rivizitojë simptomat e artritit

Avokadot përmbajnë alkoolë me Polihidroksilim (PFAs), i cili është një agjent anti-inflamator që ndihmon trupin tuaj për të zvogëluar inflamacionin që më vonë mund të çojë në artrit.

Ndihmon që të humbësh peshë

Dëshironi të humbni një peshë të vogël? Blej disa avokado; ato përmbajnë acide yndyrore, që do të thotë se kanë gjasa të djegin yndyrën e padëshiruar.

Është e dobishme gjatë shtatëzanisë

Nëse jeni shtatzënë, përpiquni të grumbulloni avokado. Vetëm një filxhan avokado përmban gati 25% të dozës suaj të rekomanduar të folatit, gjë që është esenciale për ju dhe fëmijën tuaj.