Kush duhet të kërkojë ndihmë nëse preket nga simptomat e koronavirusit?

Çfarë mund të ndodhë, çfarë duhet të bëni nëse sëmureni … dhe si të minimizoni efektet e një mete vdekjeprurëse.

Cilat janë simptomat e koronavirusit?

Simptoma e parë është zakonisht një kollë e thatë ose dhimbje e fytit. Kjo mund të pasohet shpejt nga një ethe dhe më pas, në disa raste, lodhje. Disa njerëz zhvillojnë gulçim rreth ditës së gjashtë pasi filluan të ndjehen mirë, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Kursi i sëmundjes ndryshon nga një person tek tjetri, por simptoma të tjera përfshijnë dhimbje koke, marramendje dhe konfuzion, vështirësi në ecje, të vjella, si dhe humbje të oreksit.

Në raste të rënda, të cilat janë më të zakonshme tek të moshuarit dhe ata me presion të lartë të gjakut, probleme të zemrës dhe mushkërive ose diabeti, mund të shkaktojë pneumoni dhe dështim të veshkave, dhe mund të vrasë.

Çfarë duhet të bëj nëse kam simptoma?

Kushdo që tregon simptoma të koronavirusit, ose me një temperaturë të lartë (37.8c ose më lart, kjo bën që gjoksi ose shpina të ndjehen të nxehtë në prekje) ose një kollë të re të vazhdueshme, dhe që jeton me njerëz të tjerë, duhet të qëndrojë në shtëpi për 14 ditë.

Këshilla vlen edhe për ata që shfaqen të shëndetshëm, por jetojnë me ato që shfaqin simptoma. Kjo do të thotë që, nëse është e mundur, nuk duhet të dilni, madje edhe për të blerë ushqim ose sende të domosdoshme, përveç ushqimit dhe në atë rast, në një distancë të sigurt nga të tjerët.

Sa kohë duhet të qëndroj pa punë?

Nëse ndiheni më mirë dhe ethet tuaja kanë shkuar, ju mund të ktheheni në punë pas shtatë ditësh.

Kur duhet të shoh një mjek?

Shumica e atyre me koronavirus nuk do të duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore dhe nuk duhet të shkojnë te mjeku i tyre, ose në një departament të urgjencës spitalore ose farmaci.

Po sikur të ndjehem vërtet i sëmurë?

Këshilla zyrtare është që në radhë të parë të përdorni vetëm linjën telefonike nëse nuk keni qasje në internet. Ju gjithashtu duhet të përdorni sitin nëse simptomat tuaja nuk përmirësohen pas një jave.

Nëse keni simptoma por ato nuk e kanë prishur jetën tuaj të përditshme, ka shumë të ngjarë që thjesht do t’ju udhëzohet të qëndroni në shtëpi.

Çfarë mund të bëj tjetër?

Duhet të pini shumë ujë dhe të merrni qetësues ‘të përditshëm ’, siç është paracetamolli, për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave. Uji do të parandalojë dehidratimin, ndërsa qetësuesit do të ndihmojnë në frenimin e etheve.

Në rast ethe, merrni paracetamoll. Nëse tashmë po merrni ilaçe anti-inflamatore, kërkoni këshillën e mjekut tuaj.