Ja pse duhet të konsumoni një lugë qiqra në ditë

Qiqrat janë burim i pasur i fibrave, përmbajnë karbohidrate, yndyrna të shëndetshme dhe shumë vitamania e minerale të tjera.

Ato janë një nga bishtanjoret më të hershme të kultivuara, që datojnë që nga periudha neolitike para-qeramikës.

Po ju tregojmë efektet pozitive që ka konsumimi i qiqrave në shëndetin e njeriut:

Kocka më të shëndetshme
Humbje peshe
Ulni nivelet e sheqerit në gjak
Lëkurë më e mirë
Tretje më e mirë
Rritja më e mirë e flokëve
Ulja e presionit të gjakut dhe përmirësimi i shëndetit të zemrës
Shëndeti i përmirësuar i syve
Përmirësimi i funksionit të trurit
Mbrojtja nga sëmundjet