Zbuloni se cili është personaliteti juaj seksual

A jeni një tradhtarë në dhomën e gjumit? Apo një studiues? Një psikologe e lartë deshifron dëshirat tuaja, dhe si mund të mësoni prej tyre.

Ju me siguri e dini se psikologët i ndajnë njerëzit në lloje të ndryshme të personalitetit. Por a e dini se keni edhe një personalitet seksual?

Psikologia klinik Dr Britney Bler, nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin Stanford, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, thotë se ne të gjithë biem në një nga 12 kategoritë, për shembull, ju mund të jeni aventurier ose muzë, transmeton lajmi.net.

Dr Bler ka tërhequr përvojën klinike më shumë se një dekadë për të krijuar dhjetëra llojet e saj, dhe thotë se të mësuarit tuaj mund të ju ndihmojë të kuptoni preferencat tuaja, dhe problemet në dhomën e gjumit, në fund të fundit të transformoni jetën tuaj seksuale.

“Ashtu si personaliteti juaj i përgjithshëm, personaliteti juaj seksual është një përzierje e natyrës dhe e ushqimit, duke u zhvilluar pjesërisht nga tiparet që keni lindur, të kombinuara me përvojat që keni, dhe ndikimet kulturore dhe fetare”, thotë ajo.

Testi i saj i ri i personalitetit seksual është në dispozicion përmes një aplikacioni ‘Lover’, i cili lëshohet këtë javë. Bazohet në metodologjinë e testit të respektuar të personalitetit Myers-Briggs, i cili i rendit njerëzit në 16 grupe dhe përdoret në mënyrë rutinore në zyra për të ndihmuar punëdhënësit të kuptojnë dhe motivojnë fuqinë e tyre të punës.

Dr Bler thotë se ju mund të përdorni 12 kategoritë e saj për të bërë një ndryshim të thellë në mënyrën se si komunikoni me partnerin tuaj.

Llojet më të njohura të profileve për gratë janë sovran, aventurier dhe sensualist. Por në Mbretërinë e Bashkuar, profili më i zakonshëm është muzë, një dashnor karizmatik që ka tendencë të jetë më i mirë në marrje sesa të japë në shtrat, dhe janë burrat ata që kanë më shumë gjasa të bien në këtë kategori.

Çiftet shpesh luftojnë për ndryshime në personalitetin e tyre seksual që parandalojnë plotësimin e nevojave të tyre. Por nëse ju dhe partneri juaj keni profile shumë të ndryshme, nuk do të thotë që jeni të papajtueshëm, thjesht keni forca të ndryshme dhe duhet të punoni për këto së bashku”, thotë Dr Bler.

“Unë kam punuar në shëndetin seksual për më shumë se një dekadë dhe kurrë nuk kam punuar me një çift që kanë të njëjtën sasi dëshire seksuale. Gjithmonë ekziston një mospërputhje”.

Ajo shton: “Gratë janë gjithashtu më të vështira për risitë sesa burrat, kështu që dëshira e tyre mund të bjerë në marrëdhënie afatgjata. Njohja e personalitetit tuaj seksual mund t’ju ndihmojë të mësoni mënyrat tuaja të zgjimit, të ushqeni dëshirën tuaj seksuale dhe të rrisni lidhjen erotike me partnerin tuaj”.

Profilet bazohen në tetë tipare të ndryshme që lidhen me seksin. Për shembull, sa e hapur jeni për përvojat e reja? Sa sensuale jeni? A jeni më shumë në lidhje me partnerin apo kënaqësinë fizike?

Testi i plotë mbështetet në një algoritëm kompleks online, shkruan Daily Mail. Por mund të merrni një ide të mirë për llojin tuaj nga të lexuarit në lidhje me preferencat e secilës kategori më poshtë, pastaj lexoni për këshilla se si të rritni jetën tuaj seksuale.

Lexoni më tej për të zbuluar se cili lloj personaliteti seksual ju përshtatet më së miri, dhe si ta përdorni atë për të çlodhur jetën tuaj seksuale.

Renegat

Kjo është nëse: Ju jeni aktivizuar nga seksi në vende të pazakonta dhe mërziteni shpejt nga një rutinë.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Si kërkues emocion, ju mund ta gjeni veten duke i dhënë përparësi kënaqësisë për një lidhje më të thellë. Provoni të bëni një moment para se të veproni kur bëhet fjalë për seksin. Konsideroni rezultatin afatgjatë.

\

Altruist

Kjo është nëse: Ju preferoni të jepni kënaqësi dhe të shihni përgjigjen e partnerit tuaj për ta marrë atë.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Ju mund të jeni një kameleon, duke marrë të njëjtat preferenca si partneri juaj. Por është e rëndësishme të sillni dëshirat tuaja në tryezë. Masturbimi mund të jetë një mjet i fuqishëm për të ndihmuar në hartimin e asaj që dëshironi, transmeton lajmi.net.

Aventurieri

Ju kënaqeni me seksin intensiv me partnerin tuaj por do të ndjeheni nervozë për seksin rastësor.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Kuptoni se jeni të prirur për mërzitje në një marrëdhënie afatgjatë. Pranojeni atë dhe kërkoni zgjidhje imagjinare, të cilat mund të përfshijnë gjëra të spërkatura me role ose lojëra seksi.

I gjykuari

Ju dëshironi ngushëllim, dhe duhet të ndiheni afër partnerit tuaj për të shijuar seksin. Por në kushtet e duhura mund të jesh joshës dhe sensual. Ju shpejt largoheni nga marrëdhëniet nëse mendoni se personi tjetër nuk është në të për një kohë të gjatë. Disa mund të ju quajnë zgjedhës.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Mundohuni të mos tregoheni shumë të kujdesshëm. Mos lejoni që frika juaj nga refuzimi ose gjykimi t’ju mbajë në shtrat. Bëni kohë për veten tuaj dhe eksploroni dëshirat dhe fantazitë tuaja. Mësoni të kërkoni atë që dëshironi me të dashuruarit, pasi partneri juaj mund t’ju mungojë shenjat tuaja joverbale.

Romantiku

Ju pëlqen të jeni të lodhur me çokollata, zemra dhe lule, por gjeni biseda për seksin e egër shokues.

Si ta rritni jetën tuaj seksuale: Mos u bëni presion për të nxituar gjërat, por kur të kryeni angazhim, mos lejoni që dashuria juaj për rutinën të ndalojë të provoni diçka të re. Eksperimentoni me pozicione të reja seksuale ose erotikë për t’i zbutur gjërat butësisht.

Dijetari

Ju pëlqen të joshni dhe shmangni rreziqet.

I rezervuar natyrisht, ju jeni një dashnor i vëmendshëm i cili është më i lumtur në një marrëdhënie të dashur. Ju nuk do të hidheni në shtrat me askënd. Ju jeni mirë të ekuilibruar seksualisht, po shijoni marrjen e kënaqësisë, si dhe i jepni partnerit tuaj atë që dëshirojnë.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Prirja juaj natyrore është të largoheni nga aktivitetet e reja seksuale si të rrezikshme, por ndonjëherë është mirë të provoni gjëra të reja. Ju keni tendencë të jeni në anën e qetë gjatë seksit dhe mund të mos artikuloni qartë dëshirat tuaja. Provoni të flisni lart dhe pyesni partnerin tuaj atë që ata dëshirojnë.

Sharmant

Ju flirtoni me të gjithë dhe mërziteni duke pritur shumë gjatë seksin me një partner të ri.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Ju i gjeni netët e datës të shurdhër dhe doni të çoni përpara në dhomën e gjumit, që do të thotë që ndonjëherë të veproni para se të mendoni. Mundohuni të përdorni gjykimin tuaj për të vlerësuar situatat dhe njerëzit. A po kënaqeni vërtet me atë person të ri, apo thjesht i përgjigjeni mërzisë?

Filozofi

Ju merrni një emocion nga leximi i erotikës por kënaqeni vetëm në seks nëse ekziston një lidhje mendore.

Ju jeni shumë cerebral, me një imagjinatë krijuese dhe mendja juaj është një organ kryesor seksual për ju. Ju nuk duhet të prisni që një partner të kënaqet, ose ju mund ta shijoni vetveten me lehtësi.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Mundohuni të lëvizni nga mendja juaj dhe në trupin tuaj fizik. Praktikimi i mendjes mund të ndihmojë. Risia është e shkëlqyeshme, por sigurohuni që të kushtoni kohë për ndërtimin e një lidhje emocionale me partnerin tuaj.

I dashur

Besnik dhe i durueshëm, ju e dini atë që dëshironi në mënyrë romantike dhe do ta bëjë partnerin tuaj të ndjehet i sigurt dhe i lidhur.

Të biesh në dashuri dhe të qëndrosh në dashuri është një pjesë e madhe e përvojës suaj seksuale. Por,për shkak se ju jeni një komunikues i qartë, kurrë nuk keni frikë të flisni për seks, transmeton lajmi.net.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Ndaloni të rrëzoni seksin. Mbyllni sytë dhe vini re ndjesitë që ndjen kur jeni duke prekur apo kënaqur partnerin. Përcaktoni reagimet e trupit tuaj ndaj stimujve seksualë.

Muzë

Ju aktivizoheni duke u admiruar, por shpejt lodhni çdo bisedë të panevojshme me jastëk.

Asgjë nuk ju emocionon më shumë sesa të provoni kënaqësinë tuaj. Për ju, intimiteti dhe lidhja kanë të bëjnë me pranimin.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Mundohuni të mos harroni se partneri juaj gjithashtu ka nevoja. Krijimi dhe dëshmitari i ngjalljes seksuale te partneri është një nga kthesat më të forta që ka, prandaj mos harroni. Bëni një hap prapa dhe mendoni se çfarë ju ndërpret, analizoni si dhe shijojeni.

Suprem

Ju pëlqen të luani energji në dhomën e gjumit, për sa kohë që jeni në krye. Ju e keni të vështirë të lini të dorëzoheni dhe t’i jepni ndjenjat tuaja.

Si ta rritni jetën tuaj seksuale: Mos harroni ta lejoni partnerin tuaj të marrë përsipër ndonjëherë përgjegjësinë, për të eksploruar mënyra të reja të bërjes së dashurisë. Dhe përpiquni të mendoni më pak dhe të ndjeheni më shumë gjatë seksit. Pse të mos e konsideroni ta lini partnerin tuaj të marrë drejtimin ndërsa përqendroheni në marrjen e një ndryshimi?

Sensualisti

Keni nevojë për kimi të menjëhershme që të ndjeheni të zgjuar, por e keni të vështirë të flisni për dëshirat tuaja.

Si të rritni jetën tuaj seksuale: Ndonjëherë ju mund të humbni në këtë moment me koston e kënaqësisë së partnerit tuaj. Mundohuni t’i përqendroni ato herë pas here, mësoni se çfarë i ndez ato. Jo të gjithë janë të mirë në gjuhën e trupit si ju, kështu që përpiquni të komunikoni dëshirat tuaja edhe verbalisht. Mos prisni që ata të lexojnë mendjen tuaj. Dhe lërini që dashnori juaj t’ju prezantojë me gjëra të reja.