Traditat e festës së Shën Valentinit në mbarë botën

Si festohet 14 shkurti në mbarë botën?

Të Premtën në 14 shkurt, njerëzit në mbarë botën që vëzhgojnë Ditën e Shën Valentinit do të duan njëri-tjetrin me përzemërsi, qoftë në formën e kartave, dhuratave ose gjesteve, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Ndërsa në zakonet e Shën Valentinit për të blerë një dhuratë të tillë si një kuti me çokollata ose një kartë me një mesazh të përzemërt, traditat ndryshojnë në të gjithë globin. Nga Brazili në Japoni, këtu janë disa nga praktikat konvencionale që zhvillohen në përkujtim të Ditës së Shën Valentinit.

Brazil

Në Brazil, dita e Shën Valentinit nuk festohet më 14 shkurt. Përkundrazi, brazilianët festojnë një festë tjetër në Qershor të quajtur Dia dos Namorados. Dia dos Namorados, që do të thotë “Dita e Dashuruesve”, festohet në 12 qershor, me datën e zgjedhur me qëllim që të përkojnë pragun e Ditës së Shën Anthony, shpjegon ndërmarrja e turizmit Brazilian Experience. Sipas organizatës, në Brazil besohet se Shën Antoni “bekoi çiftet e reja me martesë të prosperuar”. Arsyeja pse Dita e Shën Valentinit tradicionale nuk festohet në Brazil është sepse zakonisht bie gjatë Javës së Karnavalit, e cila është një nga ngjarjet më të mëdha në vend.

Francë

Ndërsa është bërë zakon që njerëzit në mbarë botën të shkruajnë kartat e Shën Valentinit, sipas burimit online të udhëtimit të Humbur në Francë, tradita mund të burojë nga Franca e shekullit të 15-të. Kompania thotë se kartela e parë e regjistruar e Ditës së Shën Valentinit u dërgua nga Duka Francez i Orleans, i cili i dërgoi letra dhe poezi gruas së tij në Francë ndërsa ishte duke u burgosur në Kullën e Londrës në 1415. Gjithashtu, në Francë ishte përdorur një traditë e Shën Valentinit “une loterie d’amour”, e cila tani është e ndaluar nga qeveria e vendit.

Filipinet

Vitet e fundit, është bërë gjithnjë e më e popullarizuar që dasma në masë të mbahet në Filipine në Ditën e Shën Valentinit. Kjo traditë vjetore kryhet për të ndihmuar të fejuarit që përndryshe nuk do të ishin në gjendje të paguanin për ceremonitë e tyre të dasmës. Në shkurt 2016, 350 çifte u martuan në një martesë masive civile të mbajtur në një gjimnaz basketbolli në Manila, kryeqyteti i Filipineve. Sipas Agencia EFE, zyra e regjistruesit civil të qytetit pagoi afërsisht 17424 euro për çiftet që të lidhnin nyjën. “Shumë nga këta njerëz janë këtu sepse duan të zyrtarizojnë marrëdhëniet e tyre, por nuk kanë para as të paguajnë një kishë për t’u martuar,” tha Joey Cabresa, drejtori i zyrës së regjistrave të Manila.

Kinë

Në Kinë, Qixi Festival, i njohur ndryshe si Double Seventh Festival, vlerësohet si versioni i vendit i festimit perëndimor të ditës së Shën Valentinit, sipas ndërmarrjes turistike China Highlights. Këtë vit, festivali po zhvillohet të martën 25 gusht, në ditën e shtatë të muajit të shtatë në kalendarin kinez lunisolar. China Highlights shton se Dita e Shën Valentinit Perëndimor tani vlerësohet si më e popullarizuar se Qixi midis brezit të ri, transmeton lajmi.net.

Finlandë

Ndërsa Dita e Shën Valentinit përgjithësisht perceptohet si një festë e dashurisë romantike, nuk është kështu në Finlandë. Më 14 shkurt, njerëzit në Finlandë shënojnë festimin platonik të Ditës së Mikut. “Në Ditën e Shën Valentinit, Finlanda është vendi që do të jetë për ata që vlerësojnë marrëdhëniet e tyre me miqtë,” deklaron ThisisFinland. Në finlandisht, Dita e Shën Valentinit quhet ystävänpäivä (fjalë për fjalë” Dita e Mikut “) dhe, siç thotë vetë emri, ideja është të festojmë miqësinë. Ystävänpäivä në Finlandë është një deklaratë publike e miqësisë. Dita është përfshirë zyrtarisht në kalendarët finlandezë që nga mesi i viteve 1990, duke u vërejtur jozyrtarisht që nga vitet ’80.

Japoni

Në Japoni, është e zakonshme në ditën e Shën Valentinit që gratë të kenë përgjegjësinë e vetme për të blerë dhurata për burrat, tradicionalisht duke zgjedhur çokollatë. Rolet pastaj kthehen saktësisht një muaj më vonë, më 14 mars, kur burrat pritet të blejnë dhurata për gratë në një ditë të njohur si “Dita e Bardhë”, transmeton lajmi.net.

Kolumbi

Ngjashëm me kombet e tjera në mbarë botën, Kolumbia feston dashurinë në një ditë të veçantë deri më 14 shkurt. Dia de Amor y Amistad (Dita e Dashurisë dhe Miqësisë) është vërejtur të shtunën e tretë të shtatorit në vend, përshkruan blogun e udhëtimit Medellin Guru. Në vendet e tjera të Amerikës Latine, përfshirë Meksikën, Porto Riko dhe Kosta Rika, Dia del Amor y Amistad festohet në të njëjtën ditë me Ditën e Shën Valentinit.

Korea e Jugut

Ngjashëm me Japoninë, në Korenë e Jugut është traditë në ditën e Shën Valentinit që gratë të dhurojnë çokollatë për burrat, me burrat të njëjtën gjë një muaj më vonë. Ekziston edhe një traditë tjetër e lidhur me Shën Valentinin që mbështetet në Korenë e Jugut – ajo e “Ditës së Zezë”. Organizata edukative Shoqëria Aziatike shpjegon se “Dita e Zezë”, e cila mbahet më 14 prill saktësisht dy muaj pas Ditës së Shën Valentinit, është vërejtur në përkujtim të njerëzve që janë beqarë./Lajmi.net/