Kosova në pesë destinacionet më të mira për kafe

Çdo kush që e pelqen kafenë do të njoh qytete si Vjena, Roma dhe Reikjaviku të njohura në mbarë globin për për shërbimin e mrekullueshëm të një filxhani kafe.
Por, nuk duhet të qëndroni në këtë linje turistike për të gjetur një expresso të mirë- këto janë pesë tona më të mira për adhururesit e kafesë në destinacionet më pak të frekuentuara.

1.Etiopia
Provinca Kaffa në Etiopi konsiderohet të jetë vendi ku e ka origjinën kafeja dhe kokrrat e kafesë, për gjysmën e eksporteve, nuk është për tu befasuar se etiopianët janë të cmendur pas kafesë.
Stili i vendit i kafesë express- Buna, i shërbyer me dy lugë sheqer , është i pasur dhe i ëmbël .
Kafeja me qumësht quhet Buna ëatat.
Shpeshherë do të jeni të ftuar për një kafe tradicionale, me kokrra të pjekura mbi qymyr dhe me ujë të zier, me të cilin mund të përgatitni tre filxhanë kafeje.
Nuk është e këshillueshme ta pini nëse jeni me nxitim apo të bëni një sy gjumë, por duhet gjithsesi ta provoni në ndonjë rast.

2. Kosova
Mund të mos e besoni, por në këtë kënd të Evropës Juglindore, është vendi më i mirë për të pirë kafe në gjithë kontinentit. Është një pjesë përbërëse e jetësës së Ballkanit.
Nën shoqërimin e kafesë bëhen diskutimet politike, dashuria e jeta e ngjarjet e përditshme .
Në fshatra dhe nëpër shtëpi shërbehet kafeja turke, me kokrra kafeje.
Do të pyeteni sa të fortë e doni kafenë- të mesme .
Nëse nuk dëshironi sheqer , mund ta pini pa sheqer. Në qyetete, makiatot ( me shkumë) është i zakonshëm ashtu sikurse expresso apo cappucino (zakonisht i shërbyer me sos të cokolatës së ëmbël të vendosur mbi). Nëse nuk doni makiato me shkumë mund ta porosisni pa shkumë.

3. São Tomé
Ky komb i vogël afrikan e bën listën jo sepse kauza e saj është domosdoshmërisht më e mirë, por sepse është kaq e rrallë.
Në São Tomé, kafeja arabike mund të rritet vetëm në një rrip të ngushtë me katër këmbë, në një lartësi midis 800 dhe 1.400 metra rreth Pico de São Tomé.
Këtu, dy plantacionet (Roca Monte dhe Nova Moca) punojnë për të mbështetur mijëra punëtorë dhe për të prodhuar kafen e vendit për eksport.
Merrni një turne të plantacioneve, vizitoni muzeun interesant të kafesë dhe blini një qese të sendeve të zeza për të marrë në shtëpi.

4.Kolumbia
Asnjë udhëtim në Kolumbi nuk është i plotë pa një vizitë në rajonin e saj të rritjes së kafesë, ku plantacione kodrina dhe shpatet e pikturuara me tegela janë të rrethuar me bimë banane, kaçube me shafran, pemë bambu dhe drurë të gjallë helikoni.
Këtu, mes lartësive magjike prej 800m dhe 1.800m, rritet rreth 7% e furnizimit me kafe në botë.
Sot, turizmi i kafes është biznes i madh, duke ofruar një shije të jetës së plantacioneve për vizitorët, duke plotësuar të ardhurat e 300,000 kultivuesve të rajonit.
Qendra në tre rajone të rritjes së kafesë në perëndim të vendit – Quindio, Caldas dhe Risaralda – më shumë se 1.000 fermerë kanë hapur shtëpitë e tyre.
Ekziston edhe një park shumë i popullarizuar në stilin Disney të stilit të kafesë, i kompletuar me një kabare Broadëay-esque Shoë del Café që nderon fasadat e dashur të kolumbianëve.

5.Ruanda
Shpatet pjellore rreth malit Huye shtrihen në zemrën e vendit të rritjes së kafesë në rajon: një nga pjesët më piktoreske të Ruandës, të gjitha kodrat e gjelbërta që rrokullisen në kaçube kafeje dhe vegjetacion tjetër.
Këtu mund të eksploroni procesin e plotë të bërjes së kafesë, nga fushat ku kauza është rritur në stacionin e larjes ku kokrrat janë tharë dhe ruajtur.
Kafja Maraba Bourbon nga kjo zonë është një nga tregimet e suksesit të Ruandës.
Një lloj i veçantë i Arabica nga pemë kafeje Bourbon; ajo ka një shije të butë dhe të vecantë.
Kokrrat e këtij lloji të kafesë kanë shkëlqyer në testet e shijes ndërkombëtare – në një studim të SHBA disa kohë më parë ata u klasifikuan si të dytë më të mirë në mbarë botën – dhe janë të tregtuar në mënyrë aktive në Britani të Madhe dhe SHBA.