Gjithçka varet nga ju, ja ç’këshillojnë mjekët të bëni çdo ditë nëse vuani nga ulcera

Ulçera peptike është një erozion në mukozën e stomakut ose duodenit, pjesa e sipërme e zorrëve, direkt nën stomak. Ka shumë ilaçe shtëpiake për ulçerat.

Shkaqet e ulçerës peptike:

Ulçera shkaktohet pjesërisht (dhe mund të përkeqësohet) nga veprimi gërryes i acideve të stomakut. Lëngjet e stomakut janë pjesë e acidit klorhidrik dhe pjesa e specit, një enzimë që ndihmon në prishjen e ushqimit. Muret e stomakut sekretojnë një substancë mukoze për të mbrojtur rreshtimet nga veprimi gërryes i acidit të stomakut. Sidoqoftë, nëse ka shumë acide ose jo mjaft mukus që veshin muret e stomakut, mund të zhvillohet ulçera peptike. Substancat e jashtme gjithashtu mund të irritojnë mbështjelljet e stomakut, gjëra të tilla si duhani, alkooli, dhe disa ilaçe si Advil, Aleve, Aspirin, Motrin, etj. Janë pjesë e ulçerës që shkakton irritues.

Tashmë është e njohur se një bakter i quajtur H. pylori, gjithashtu mund të kontribuojë në zhvillimin e ulcerave, ky lloj bakterie zakonisht gjendet në mbështjelljet e stomakut dhe është shkaku kryesor i ulcerave. Është treguar se 90% e njerëzve që vuajnë nga ulçera në duoden dhe 75% e të gjitha ulcereve të stomakut janë shkaktuar nga ky bakter, i cili sulmon muret e stomakut; ajo ka qenë e lidhur edhe me kancerin e stomakut.

Ulçera janë shumë të zakonshme në pjesën e poshtme të stomakut dhe pjesën e sipërme të duodenit, dhe burrat kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë ulcera sesa gratë, transmeton Living.

Simptomat e ulcerave peptike

Simptomat e ulcerave peptike janë shumë të ndryshme nga personi në person, disa ndjejnë një dhimbje të djegur në stomak dhe të tjerët e ndiejnë atë në gjoks, shumica e njerëzve ndjehen më mirë gjatë ngrënies dhe të tjerët ndjehen më të ngrënit, në çdo rast dhimbja mund të jetë mjaft e rëndë të shkaktojë pagjumësi dhe mund të nxitet nga stresi.

Ilaçet e rekomanduara në shtëpi:

Studiuesit në Indi përdorën lëkurën e mangosteen për të hetuar efektet e saj në llojet e tjera të inflamacionit të trupit dhe rastësisht zbuluan se Xanthones nuk ndërhynte në mekanizmin e koagulimit të gjakut, dhe as prodhimin e ulcerave në stomak. Të dy janë efekte anësore serioze të ilaçeve anti-inflamatore. Në fakt, u zbulua se antulcera xanthones shfaqi një aktivitet të rëndësishëm te kafshët laboratorike. Mësoni më shumë rreth mangosteen për ulçerë.

Është shumë e rëndësishme të ndiqni një dietë të pasur me fibra dhe yndyrna të pakta. Hani perime të gjelbërta, brokoli dhe domate.

Këshilla:

A e dini se mungesa e vitaminës K ka qenë e lidhur me ulcerat? Vitamina K parandalon gjakderdhjen dhe nxit shërimin. Trupi ynë prodhon mjaft nga kjo vitaminë, por njerëzit me mungesë janë të prirur për të zhvilluar ulcera. Vitamina K gjendet në domate, djathë, të verdhën e vezëve, mëlçinë dhe në shumicën e perimeve me gjethe jeshile.

Hani pjesë të vogla për të mos prodhuar shumë acide tretëse, por hani shpesh për t’i mbajtur këto acide të mos sulmojnë shtresat e stomakut.
Studimet kanë treguar që lëngu i lakrës shëron ulcerat në më pak se 10 ditë, përgatit lëng lakër dhe pi një të katërtën në ditë të ndarë në katër doza. Nëse nuk mund të toleroni shijen ose erën e lakrës, ekziston një ilaç kinez i bërë me lakër të tharë që është përdorur për shumë vite me rezultate të shkëlqyera.
Për ulcerat e gjakderdhjes hani ushqim organik për fëmijë dhe pini ujë me oriz kafe për të qetësuar sistemin tretës.
Shmangni qumështin, megjithëse qetëson traktin tretës dhe neutralizon acidin e stomakut, gjithashtu stimulon prodhimin e më shumë acideve, duke irrituar më tej zonën e ulçeruar.
Shmangni kafenë, alkoolin, lëngjet e agrumeve, sheqerin, ushqimet e nxehta dhe pikante, këto substanca irritojnë stomakun dhe inkurajojnë prodhimin e acidit të stomakut.
Merrni 5000 IU të vitaminës A katër herë në ditë, për gjashtë javë, për të shëruar mukozën.