Disa nga mënyrat natyrale për t’i bërë dhëmbët tuaj të shkëlqejnë

Në shtëpitë tona kemi mjaft produkte që mund të na ndihmojnë të kemi dhëmbë të shëndetshëm dhe të bardhë.

Do të ndajmë me juve disa truke në kushte shtëpie që do të ju ndihmojnë të keni dhëmbë “të bardhë si dëbora”

Vaji i arrës së arrës së kokosit dhe gjethet e mentes

Ju duhet: Vaj kokosi dhe gjethe mente

Si t’i përdorni: Gjethet e mentes grijini dhe shtojini në vajin e kokosit. Pastaj përziejini mirë dhe aplikoni këtë përzierje në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. 3-5 gjethe janë të mjaftueshme.

Xhenxhefil dhe kripë

Ju duhet: Kripë, limon dhe xhenxhefil

Si t’i përdorni: Grini një pjesë xhenxhefili, për këtë mund të përdorni edhe një rende. 1/4 lugë çaji kripë shtojeni në xhenxhefil. Pritini një fetë limoni, shtrydhni lëngun e limonit në përzierje dhe sërish përzieni mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh.

Kakao pluhur

Ju duhet: Pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi

Si t’i përdorni: Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e arrës së kokosit ose ujin. Përzieni mirë derisa të krijohet pasta. Lajini dhëmbët si zakonisht me këtë përzierje.

Peroksid hidrogjeni dhe sode buke

Ju duhet: peroksid hidrogjeni, sodë buke

Si t’i përdorni: Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1:2. Përzieni derisa të formohet një pastë. Lani dhëmbët me këtë përzierje dhe më pas shpëlajeni gojën me një sasi të bollshme uji.

Uthull dhe sode buke

Ju duhet: sodë buke, uthull molle

Si t’i përdorni: 1 lugë çaji uthull molle përzieni me 1 lugë sode buke, derisa të formojnë një përzierje homogjene. Lyeni dhëmbët me pastën që rezulton dhe shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Ju lutemi vini re se të gjitha këto mjete juridike duhet të përdoren me kujdes. Përdorni këto metoda 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni pushime. Nëse filloni të ndjeni dhimbje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, menjëherë ndaloni procedurën.

Ju lutem përdorini me kujdes këto metoda, 2-3 herë në javë për një periudhë të caktuar për disa javë dhe më pas bëni pak pushim nga përdorimi i tyre.

Nëse filloni të ndjeni dhimbjen, ndaloni menjëherë procedurat.