Cucamelon – Çfarë është ai dhe nga vjen?

A keni dëgjuar më parë për shalqinjtë në miniature?

Cucamelon wshtw njw frut qw shumw pak njerwz jasht Meksiws e njohin, raporton “BuzzFeed”.

Pamja e tyre me siguri iu ka bwrw kurioz, por mos u shqetwsoni, ne kemi pwrmbledhur pwr ju  5 fakte qw pwrfshijnw krejt çfarw duhet tw dini pwr to.

Ja se çfarë duhet të dini për cucamelon:

  1. Çfarë është cucamelon? Cucamelon është një frut që duket si një shalqi i vogël, por ka shije më shumë si një kastravec të zhytur në limon. Është e njohur gjithashtu si kastraveci i thartë meksikan, shalqi meksikan në miniature dhe pjepër miu.
  2. Ku rriten cucamelonwt? Cucamelonwt e kanë origjinën në Meksikë dhe Amerikën Qendrore, dhe fruti i cili ka madhësinë e një kokrre rrushi, rritet në një hardhi.
  3. Ku mund t’i gjej? Ato shiten në tregjet e disa fermerëve, por basti juaj më i mirë është t’i rritni vetë. Ju mund të blini fara në internet.
  4. Si t’i rrit? Sipas Home-Grown Revolution, ju duhet të “mbillni farën nga Prilli deri në Maj brenda dhe të mbillni kur të mbarojë i gjithë rreziku i acarit”. Hardhia gjithashtu do të ketë nevojë për një mbështetje ose kafaz për t’u rritur.
  5. Cila është mënyra më e mirë për t’i ngrënë? Ato rekomandohet që t’i hani direkt nga hardhia, duke i shtuar ato në sallata, duke i bërë turshi ose duke i përdorur për të zbukuruar kokteje.