Pavarësisht qëndrimeve për taksën, Haradinaj thotë se raportet me SHBA-të janë të pacënueshme

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka folur pas takimit që ka pasur me ambasadorin e SHBA-ve në Prishtinë, Philip Kosnett.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj ka thënë se Kosova është e vendosur që të ruajë marrëdhëniet me SHBA-të, raporton lajmi.net.

Sipas Haradinajt, marrëdhëniet SHBA-Kosovë janë të pacënueshme.

Ky është postimi i plotë i Haradinajt në Facebook:

Kosova mbetet e vendosur në ruajtjen e miqësisë dhe përherë besnike ndaj aleatit të saj strategjik, ShBA-së. Në takim të rregullt pune me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, bashkëbiseduam për intensifikimin e angazhimeve të përbashkëta në fuqizimin e Kosovës në të gjitha aspektet dhe avancimin e agjendës euro-atlantike të vendit tonë. Marrëdhënia e ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Amerikës është e pacenueshme, pa marrë parasyshë dallimin eventual në opinione.