Erdogan thotë se i tha Trumpit: Turqia nuk do të heqë dorë nga sistemi i mbrojtjes raketore ruse

Presidenti turk ka paralajmëruar SHBA-në se Turqia do të kërkojë avionë luftarakë diku tjetër nëse Uashingtoni vazhdon të bllokojë blerjen e planifikuar të F-35. 

Turqia nuk do të tërhiqen nga sistemi i mbrojtjes raketore S-400 i Rusisë që e ka blerë këtë vit përkundër pakënaqësive nga aleati i saj i NATO-s, Shtetet e Bashkuara, tha të martën presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan tha se ai i tha presidentit amerikan Donald Trump se sistemi rus duhet të jetë pjesë e ushtrisë turke, gjatë bisedimeve në Uashington.

Javën e kaluar, Erdogan dhe Trump u takuan në Shtëpinë e Bardhë për të tejkaluar kundërshtimet në rritje duke filluar nga politika, S-400 e deri në Siri.

“Ne u pajtuam të kërkojmë zgjidhje për çështjen S-400. Unë i shpjegova edhe një herë Trump se si arritëm në pikën e blerjes së S-400”, u tha Erdogan anëtarëve të partisë në parlament. “Unë i thashë atij se ne nuk mund të heqim dorë nga S-400 dhe se Turqia nuk do të kthehet prapa”.

Erdogan përsëriti gjithashtu një paralajmërim se Turqia do të kërkojë avionë luftarakë diku tjetër nëse Uashingtoni do të vazhdojë të bllokojë blerjet e planifikuara të F-35s të bëra nga Amerika.

Tensionet midis aleatëve të NATO-s u tensionuan më tej muajin e kaluar kur Turqia filloi një sulm kundër milicisë kurde të YPG në veri-lindje të Sirisë.

Ankaraja e shikon YPG të mbështetur nga SHBA si një “grup terrorist” dhe është zemëruar nga mbështetja amerikane.

Turqia thotë se YPG Sirian është i lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) që ka zhvilluar një kryengritje dekada të gjatë brenda Turqisë, duke lënë dhjetëra mijëra njerëz të vdekur.