Burri nga Florida me koronavirus, pretendon se i shpëtoi vdekjes nga ilaçi i Donald Trump

Një burrë në Florida i diagnostikuar me koronavirus pretendon se ai ishte shpëtuar nga vdekja e sigurt nga një ilaç anti-malarie i mbrojtur si një trajtim i mundshëm nga Presidenti Trump, transmeton Indeksonline.

Rio Giardinieri, 52 vjeç, i tha Los Angeles ‘Fox 11 se ai luftoi me dhimbje të tmerrshme në shpinë, dhimbje koke, kollë dhe lodhje për pesë ditë pasi kapi COVID-19, në një konferencë në New York.

Mjekët në Spitalin e Fëmijëve Joe DiMaggio në Florida të Jugut e diagnostikuan atë me koronavirus dhe pneumoni dhe e futën në oksigjen në ICU, tha ai.

Pastaj një shok i dërgoi atij një artikull të kohëve të fundit në lidhje me hidroksilkolinën, një ilaç pa recetë që është përdorur për të trajtuar malarinë për dekada dhe sëmundje auto-imune si lupus.

Studimet e jashtme kanë zbuluar se janë premtuese si një trajtim për COVID-19, megjithëse nuk është aprovuar nga zyrtarët shëndetësorë.

Trump javën e kaluar tha se ai po udhëzonte FDA të testojë në mënyrë të shpejtë të hidroksilklorinës dhe një ilaçi të lidhur, chloroquine, si trajtim për COVID-19.

Giardinieri tha se kontaktoi një mjek të sëmundjes infektive në lidhje me ilaçin.

“Ai më dha të gjitha arsyet pse unë me siguri nuk do të doja ta provoja sepse nuk ka prova, nuk ishte diçka që u aprovua,” tha Giardinieri.

“Dhe unë i thashë,” Ja, nuk e di nëse do ta bëj deri në mëngjes, “sepse në atë moment me të vërtetë mendoja se po arrija deri në fund sepse nuk mund të merrja frymë më,” vazhdoi Giardinieri .

“Ai ra dakord dhe autorizoi përdorimin e tij dhe 30 minuta më vonë infermierja më dha.” Pas rreth një ore në një IV me ilaçin, tha Giardinieri, ndjeu sikur zemra e tij po rrihte nga gjoksi dhe, rreth dy orë më vonë, ai pati një episod tjetër ku nuk mund të merrte frymë.

Ai thotë se atij iu dha Benadryl dhe disa ilaçe të tjera dhe se kur u zgjua rreth orës 4:45 të mëngjesit në mëngjes, ishte “sikur asgjë të mos ndodhte kurrë.”

Që atëherë ai nuk kishte ethe dhe dhimbje dhe mund të marrë frymë përsëri. Giardinieri tha që mjekët besojnë se episodet që ai përjetoi nuk ishin një reagim ndaj ilaçit, por trupi i tij që luftonte kundër virusit.

Giardinieri, nënkryetari i një kompanie që prodhon pajisje gatimi për restorante të niveleve të larta në Los Angeles, tha se ai kishte tre doza të ilaçit të Shtunën dhe shpreson të lirohet nga spitali brenda pesë ditësh.

“Për mua, nuk kishte asnjë dyshim në mendje se nuk do ta bëja deri në mëngjes,” tha Giardinieri. “Kështu që për mua, ilaçi shpëtoi jetën time.