UEFA me plan të ri për të shpëtuar futbollin evropian

UEFA, ECA dhe përfaqësuesit e ligave evropiane janë, sipas Tuttomercatoweb, duke studiuar mundësitë e një formati të ri për të akomoduar kalendarin.

TMW pretendon se grupi i punës ka përshkruar një ide për të përfunduar Ligën e Kampionëve me një Final Four në Stamboll më vonë këtë verë.

Me mbarimin e ndeshjeve të mbetura të këtij raundi të garës u lejon atyre të kalojnë në një sistem nokaut me një ndeshje pas kësaj.

Katër skuadrat e mbetura në të dy garat do të marrin pjesë më pas në një format Final Four në Stamboll dhe Gdansk përkatësisht, me Ligën e Evropës të rifillojë nga 6 gushti dhe çerekfinalet e LK nga 8 gushti.

Lojtarët me shumë gjasë do të pushojnë në shtator të këtij viti dhe për këtë arsye UEFA do të duhet të shtyjë ndeshjet fillestare të Ligës së Kombeve dhe të shtyjë garën.

Ndërkohë, Marca raporton se tre nga 12 qytetet që zhvillojnë ndeshjet në Euro 2020 verën e ardhshme mund të duhet të anulohen për shkak të komplikimeve që vijnë nga pandemia.

FA Spanjolle ka mohuar që Bilbao është një nga nikoqirët në telashe, por UEFA, megjithatë, raportohet se ka shtyrë mbledhjen ekzekutive, të planifikuar fillimisht për 27 maj.