‘Topi i Artë’, lista e 30 kandidatëve

Çmimi për lojtarin më të mirë në botë për vitin 2019, ‘Topi i Artë’, do të ndahet sot në mbrëmje në Paris, me Lionel Messin e Barcelonës, Virgil van Dijk të Liverpoolit dhe Cristiano Ronaldon e Juventusit në garë për ta fituar atë.

Lionel Messi është favoriti kryesor për ta fituar ‘Topin e Artë’ për vitin 2019, pas një sezoni të shkëlqyer me Barcelonën.

Sipas shkrimeve në mediat botërore në javët e fundit, argjentinasi në fakt është zgjedhur tashmë si fitues i çmimit më prestigjioz individual në futboll.

 Pjesë e 30 kandidatëve, që është zbuluar në tetor, nuk është njeriu që i dha fund dominimit 10-vjeçar të Messit e Ronaldos, Luka Modric !

Liverpooli ka më së shumti lojtarë në mesin e 30 kandidatëve, që ndiqet nga Manchester City, Barcelona…

-Liverpool: Alisson, Van Dijk, Alexander-Arnold, Wijnaldum, Mané, Salah dhe Firmino.
-Manchester City: De Bruyne, Bernardo Silva, Mahrez, Sterling dhe Agüero.
-Barcelona: Ter Stegen, De Jong, Messi dhe Griezmann.
-Real Madrid: Hazard dhe Benzema.
-Tottenham: Lloris dhe Son.
-Juventus: De Ligt dhe Cristiano Ronaldo.
-Ajax: Van de Beek dhe Tadic.
-PSG: Marquinhos dhe Mbappé.
-Atlético de Madrid: João Félix.
-Bayern Munich: Lewandowski.
-Arsenal: Aubameyang.
-Nápoles: Koulibaly.