Statistikat e frikshme të Cristiano Ronaldos (Foto)

Cristiano Ronaldo nuk mund të ndalet duke thyer rekorde. Sulmuesi i Real Madrid ka arritur të shënoj 100 gola në Evropë me dygolëshin e tij kundër Bayern Munich në Allianz Arena të mërkurën e kaluar.

Portugezi shënoi dy herë në Mynih për t’u bërë lojtari i parë ndonjëherë për që shënon 100 gola në garat e UEFA-s dhe me 97 në Ligën e Kampionëve, ai është edhe golashënuesi më i mirë në konkurrencën e kontinentale, tre përpara Lionel Messit të Barcelonës.

Asnjë lojtar nuk ka shënuar më shumë se Cristiano në një sezon të vetëm të Ligës së Kampionëve, i cili shënoi 17 gola gjatë rrugës për titull në 2013-14, transmeton indeksonline.

1_1492500100-2880248

Ai mban rekordin për gola në fazën e grupeve më shumë se çdo kush (11 në 2015-16) dhe është i vetmi lojtar që ka shënuar tre hetrike në një sezon të vetëm në Ligën e Kampionëve (në 2015-16).

Përveç gjithë kësaj, Ronaldo është futbollisti i parë që ka fituar Këpucën e Artë evropiane në dy ligave të ndryshme (me Manchester United në 2007-08 dhe Real Madrid në 2010-11, 2013-14 dhe 2014-15). Ai është edhe golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Los Blancos me 392 gola, duke tejkaluar Raul që posedon 323.

Ai është portugezi me më shumë gola (71 gola), mbrapa vetëm një lojtari Evropian (legjenda e Hungarisë, Ferenc Puskas, 84).

Ronaldo ka shënuar më shumë gola në Kampionatin Evropian (duke përfshirë kualifikuese: 29) se çdo lojtar tjetër dhe është i vetmi që ka shënuar në katër finale (2004, 2008, 2012 dhe 2016). Në përgjithësi, ai ka nëntë gola në finalet evropiane bashkë me francezin Michel Platini.

Në La Liga, ndërkohë, ai ka më shumë hat-tricks se çdo lojtar tjetër (32), golashënuesi më i mirë në derbin e Madridit ndaj Atletikos (tetë), ndërsa ai është dhe është vetëm dy gola pas Alfredo Di Stefanos në Clasico (me 16).

Dhe me një kontratë të re të nënshkruar vitin e kaluar, ai do të shpresojnë për të thyer të gjitha rekordet, duke filluar me arritjen e 100 golave në Ligën e Kampionëve. /IndeksOnline/