Neymar marrveshje verbale me Barcelonë

Neymar thuhet se ka rënë dakord për një marrëveshje pesëvjeçare për t’u ribashkuar me Barcelonën

Neymar ka rënë dakord gojarisht një marrëveshje pesëvjeçare me vlerë 400,000 paund në javë për t’u ribashkuar me Barcelonën, sipas njoftimeve në Spanjë.

Javën e kaluar Neymar ishte i lidhur me një kthim të shokët e tij në Barcelonë, me raporte që thoshin se bisedimet midis gjigantëve katalanas dhe PSG kishin filluar tashmë.

Dhe sipas gazetes spanjolle SPORT, Neymar tashmë ka arritur një marrveshje verbale me Barcën, për një kontratë pesëvjeçare dhe e ka pranuar ofertën nga Josep Maria Bartomeu ‘pa hezitim’.

Kjo sugjeron se braziliani nuk ka negociuar asnjë nga detajet e paraqitura nga kampionët e La Ligas dhe gazeta e njohur spanjolle SPORT thonë se kjo është arritur për shkak se lojtari e ka kuptuar përpjekjet e klubit  që të nënshkruajë me të.

Raporti gjithashtu thotë se Neymar do të reduktojë ndjeshëm pagat e tij nga £ 33million në vit sa kishte të PSG në £ 21million në vit që do të marrë të Barcelona, një pagë  ngjashme kur ai ishte nisur për në Paris vetëm dy vjet më parë.

27-vjeçari ka vendosur që përparësia e tij bazohet në aspiratat e tij sportive dhe jo në ato financiare, kështu që prerja e pagave nuk është një çështje për të.

PSG dhe Barcelona ende nuk janë dakord me një tarifë.

Është e qartë se ish-sulmuesi i Santos ka vendosur që lëvizja në PSG ka qenë një gabim, ndoshta për shkak të dështimit të tyre në Ligën e Kampionëve dhe beson se shansi më i mirë i suksesit është për tu kthyer sërish në klubin ku fitoi tripletën në sezonin 2014/15.

Raporti pohon se Real Madrid po konsideronte gjithashtu një ofertë për përpara dhe do të ofronte më shumë para, por Neymar dëshiron të kthehet aty ku ishte më parë i lumtur.

Lojtari gjithashtu do të duhet të tërheqë padinë e tij kundër klubit, i cili ka të bëjë me mospagimin e një ‘shpërblimi besnikëri’ para se ai të largohet nga klubi.

Ka ende shumë për të bërë në mes të dy klubeve për të marrë masën përfunduar. Raporti javën e kaluar ishte se pala katalane kishte ofruar £ 90million plus tre lojtarë.

Ousmane Dembele, Samuel Umtiti dhe Ivan Rakitiç u emëruan si lojtarë që shkonin në drejtim të kundërt, por Philippe Coutinho gjithashtu mund të përdoret në çdo marrëveshje.

A do të jetë Neymar një sukses në magjinë e tij të dytë në Barcelonë mbetet të shihet?

FC Barcelona’s Lionel Messi, right, reacts after scoring against Granada with his teammate Neymar during a Spanish La Liga soccer match at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Saturday, Jan. 9, 2016. (AP Photo/Manu Fernandez)