Me gjasë Murinho trajner i Newcastle United

Jose Mourinho është shfaqur si favorit i fortë për të qenë menaxher i ardhshëm i Newcastle United pas largimit të Rafael Benitez.

Benitez, i cili e mori në mars të viti 2016, do të largohet nga klubi kur kontrata e tij do të skadojë më 30 qershor.

Newcastle përfundoi në vendin 13-të në Premier Ligë sezonin e kaluar, pasi Spanjolli e analizoi situatën dhe u përqëndrua më shumë në mbrotje se duke sulmuar.

Dhe Mourinho është instaluar si favoriti për të zëvendësuar Benitez, me shumicën që janë duke i dhënë atij shanset e shkurtra për këtë post.

Ish-trajneri i Chelseat dhe Mançester Junajted është tani favoriti i 3/1 për t’u bërë menaxheri i Newcastle, ndërsa ish-shefi i Chelseat dhe Leicester City Claudio Ranieri është favoriti i dytë.

“Mandati i zakonshëm i Jose Mourinhos është që klubi që ai po bashkohet është një nga më të mëdhatë dhe më të pasur në vend”, tha zëdhënësi i Oddschecker, Callum Wilson.

“Kështu që bashkimi me Newcastle-in e Mike Ashley-t, ku vargjet e kuletës janë të ngushtë, duken shumë të shtrenjta.

“Kjo nuk është duke ndaluar paratë në rritje, megjithëse Mourinho vazhdon të dëshmojë popullaritetin”.

Mourinho, i cili ka qenë jashtë punës që nga dhjetori 2018 pasi u shkarkua nga United, është lidhur me disa postime menaxheriale, duke përfshirë Marseille dhe Celtic.

Dhe në gusht të vitit të kaluar, portugezit iu kërkua të jepte mendimet e tij në klubin e St. James ‘Park.

“Më pëlqen të shkoj atje,” tha ai për Newcastle.

“Më pëlqen ndjenja e shkuarjes në shtëpinë e zotit Robson. Më pëlqen kjo ndjenjë.

“Më pëlqen stadiumi, më pëlqen atmosfera, ata janë një turmë e mirë dhe e entuziazmuar, më pëlqen vendi”.

Ndërsa Newcastle kërkon një pasardhës, klubi mbetet subjekt i spekulimeve të forta lidhur me një marrje të mundshme, por bisedimet në këtë front janë zhdukur.