Shqip English

Evazioni fiskal në rënie?

08:42 / E shtunë, 13 Korrik 2013
0

Në Administratën Tatimore të Kosovës pretendojnë se niveli i shmangies nga tatimet, apo evazioni fiskal, edhe në Kosovë është sikurse në të gjitha vendet e Evropës Juglindore. Megjithatë nuk japin të dhëna se sa është kjo shkallë e evazionit fiskal. 

Drejtori i ATK-së, Behxhet Haliti ka thënë për Radio Kosovën se ky nivel është ulur ndjeshëm viteve të fundit.

Sipas një studimi të Bankës Botërore, para disa vjetësh evazioni fiskal në Kosovë ka qenë rreth 35 për qind. Por drejtori Haliti, thotë se ATK-ja me aktivitetet e saj në terren ka bërë që ky nivel të ulet dhe rrjedhimisht të rriten të hyrat vendore (më gjerësisht sot të gazetën Tribuna). 

Komento:

VËREJTJE: Gazeta Tribuna mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!

Nga Rubrika
Ballina e Gazetës 23 Tetor 2014
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Email: [email protected] Marketing: [email protected]
Telefon: 038 227 138 / 045 519 819 Marketing: 038 223 204 / 045 555 881
© Copyright 2014 - Gazeta Tribuna. Të gjitha të drejtat e rezervuara.
Site by Kreatoda